Choď na obsah Choď na menu
 


Počas Summer Campu 2007, usporiadaného RR Sport klubom CZ vo Svojanove, sme sa dňa 4.7.2007 zúčastnili povahových testov pripravených špeciálne pre RR. Testy tvorilo 5 disciplín, ktoré prebiehali na voľnom priestranstve - lúke. Ako testy prebiehali a ako sa nám darilo? Čítajte ďalej ...


1. Prechod skupinkou osôb, vystrelenie dáždniku

Na povel som spolu s Amalom vyšla z čakacieho stanovišťa naproti idúcej skupinke hodnotiacich. Úlohou bolo prejsť so psom na vodítku bez povelu "pri nohe" stredom tejto skupinky. Pri stretnutí  jeden člen skupinky tesne pri psovi otvoril samovystrelovací dáždnik.

Obrázok

Amalova reakcia: akceptoval prichádzajúcu skupinku ľudí bez akýchkoľvek reakcií, sebavedome sa zaradil do prechodu stredom. Pri "vystrelení" sa zaujímal o dáždnik oňuchaním bez náznaku strachu. Za túto disciplínu bolo stanovených max. 10 bodov.

Amalove hodnotenie: 9 bodov. Podľa názoru hodnotiacich sa nemal Amal zaujímať o dáždnik vôbec, mal plynule prejsť stredom skupinky bez povšimnutia. Podľa môjho názoru by pes musel byť hluchý a asi aj slepý, aby si vystrelený dáždnik pri jeho hlave nevšimol vôbec :-) Veľmi oceňujem, že hluchý a slepý nie je :-)

 

2. Skúška pri kolíku

Amala odviedol jeden z hodnotiacich a ja som sa nepozorovane skryla za pripravený paravan. Priviazal ho na stopovacie vodítko a uviazal o kolík zapichnitý do zeme.

Obrázok

Následne po zapichnutí kolíka, hodnotiaci odišiel k ostatným členom skupiny, stojacej obďaleč.

Obrázok

Táto disciplína bola za max. 10 bodov.

Amalova reakcia: stál úplne v kľude bez náznaku stresu či strachu. Lúka ho veľmi zaujímala, preto ho ani nenapadlo, že som preč. On veľmi dobre vie, že na takýchto lúkach sa zvykne vždy diať niečo zaujímavé a akčné - vybehne zajko, prípadne dvojnožci začnú ťahať kúsok igelitu (coursing). No a toto by si on určite nenechal len tak újsť :-). Takže "vždy pripravený", tak by sa dalo stručne zhodnotiť jeho reakciu.

Amalove hodnotenie: 10 bodov.

 

3. Kontakt s cudzou osobou

K Amalovi podišiel jeden z hodnotiacich členov, začal sa mu prihovárať a dotýkať sa ho hladkaním.

Obrázok

Po chvíľke ho odopol z kolíka a odchádzal spolu s ním na vodítku. Prechádzka s neznámym trvala niekoľko minút. Potom ho priviedol k ostatným členom a odopol z vodítka.

 Obrázok

Max. počet bodov za túto disciplínu bol 10.

Amalova reakcia: nakoľko Amal miluje spoločnosť ľudí a je na nich od malička zvyknutý, vychutnáva si hladkanie a ochotne odchádza s neznámym človekom. Rovnako reaguje aj na ostatných členov, správa sa veľmi priateľsky a sebavedomo. Reaguje na oslovenie a rád prichádza k neznámym. Popritom sleduje, či predsa len nevybehne zajko alebo igelit :-). Po odopnutí z vodítka a po zoznámení sa so všetkými členmi sa rozhodol ma ísť hľadať. Predsa len panička je jeho najväčšia láska :-) Našiel ju, ako inak, za paravanom :-)

Obrázok

Amalove hodnotenie: 10 bodov.

 

4. Reakcia na neznámu "bytosť"

Jeden z členov si prehodil na seba bielu plachtu, v ktorej vyzeral ako mátoha :-) a začal pobiehať dookola aj smerom ku psovi a vydávať "strašiace" zvuky. Hodnotenie mohlo byť opäť za max. 10 bodov.

 Obrázok

Obrázok

Obrázok

Amalova reakcia: najprv sa zaujímal o voňavé "e-maily", ktoré tu zanechali psy a fenky pred ním :-) Keď mátoha spravila na neho 1. "nálet", všimol si ju a začal okolo nej pobiehať a radostne obštekávať. Amal od začiatku chápal mátohu ako super akčnú hru. Rozveselil tak všetkých členov poroty :-) Po odhalení mátohy sa utvrdil, že to bol naozaj kámoš-dvojnožec a pokojne sa s ním išiel pomaznať :-)

Amalove hodnotenie: 10 bodov.

 

5. Odolnosť voči streľbe

Amala som si uviazala na stopovacie vodítko a spolu s ním išla kľudným tempom smerom od osoby, ktorá mala vystreliť zo zbrane. Po cca 15 metroch zaznel výstrel. Počet bodov za túto disciplínu: max. 15.

Obrázok

Amalova reakcia: kráčal spolu so mnou a pri zaznení výstrelu na chvíľku otočil hlavu, ale nezastavil sa, pokračoval v chôdzi vedľa mňa bez známky strachu či stresu.

Amalove hodnotenie: 14 bodov. Tejto disciplíny som sa obávala najviac z jedného dôvodu, že Amal ešte nikdy nepočul výstrel z tak blízka. Podľa hodnotenia odborníkov mal kráčať bez akéhokoľvek povšimnutia, ale nakoľko, ako som už spomínala, nie je hluchý a blízka streľba bola jeho premiérou, je to pre nás naozaj veľmi pekné ohodnotenie.

 

ZÁVER: spolu 53 z 55 možných bodov

Po poslednej disciplíne nastal čas verbálneho hodnotenia a komentárov. Pre nás sa začalo slovami: "Milá pani, váš pes sa zastavil na mentálnom vývoji asi tak 9 mesiacov..." a úprimným smiechom. To nebolo samozrejme všetko, pokračovali slovami, že je to sebavedomý, veľmi milý a šťastný pes, s veľkou dávkou dôvery k ľuďom, vždy pripravený na hru a akciu, proste je to jedným slovom AMAL (slová Kamči Janáčkovej, s ktorou sa osobne poznáme z coursingov). Takže aby ste vedeli, Amal má svoje dobré meno a teda svoju ® :-)  Amalovi sa samozrejme z lúky nechcelo odísť, veď ako to, že tam nebol žiaden zajko ani igelit. No ležal tam "lehce pohozený" dáždnik, tak sa vrhol aspoň na neho a s chuťou ulovil :-) (pozn. samozrejme, že si opäť od poroty vyslúžil smiech). A aby tých chvál nebolo primálo, na oficiálnom vyhodnotení Amal získal spomedzi všetkých testovaných psov ocenenie:

"VESELÝ PES" :-).

Som nesmierne rada, že Amalova povaha vedela očariť a rozveseliť ľudí v tento daždivo pochmúrny deň.

Ďakujem organizátorom za tento nesporne zaujímavý test. 

 

 

Photos by PAPARAZZO FITO