Choď na obsah Choď na menu
 


Coursing a dostihy v Alpách

13. 7. 2008

O akcii v Neustifte v Tirolských Alpách som sa dozvedela ešte minulého roku v Marcheggu. Pomyslenie, že by sme skúsili coursing na snehu, ma úplne zobralo. Začiatkom januára tohto roku som sa dozvedela o propozíciách dvojdňovej kombinovanej akcie coursing-dostihy dňa 28./29.1.2006 a keďže máme vo vačku potrebné licencie, bolo rozhodnuté, ideme...

Pre tých, ktorí ešte neboli v Tirolských Alpách, mám výbornú správu. Sú prenádherné, odporúčam vidieť na vlastné oči!!! Coursing a dostihy priamo v prostredí Stubaitalu, boli pre nás naozaj silným zážitkom.

Prvý deň sa konal coursing. Priestrannú plochu v časti Kampl, náležite ohradenú, si nebolo možné nevšimnúť hneď z cesty. Privítali nás usmievaví „domorodci“ z Windhundrennclub Tirol, ktorí boli príjemným spoločníkmi počas celej akcie. Po vybavení vstupných formalít a dôkladnej veterinárnej prehliadke sme si šli obzrieť „terén“. Rozsiahly priestor, pokrytý upraveným snehom, super navijačik z motorky Hondy, náhradný navijak pre prípad zlyhania toho hlavného, bezpečné kladky, terénna štvorkolka na spätné ťahanie návnady, výborné ozvučenie priestoru urobili na nás veľmi dobrý dojem a už sme len v napätí čakali, kedy to konečne začne. Všetky zúčastnené plemená: afgánsky chrt, azawak, barzoj, greyhound, španielsky galgo, írsky vlkodav, ibizský podenco, saluki, sloughi, wipet a samozrejme rodézsky ridgeback (ako jediné plemeno z nechrtov) z rôznych končín Európy (A, D, CH, NL, I, no a my ako jediní z SK) bežali na rovnako dlhej trati o dĺžke 700 m, každý s dopredu určenou farbou dečky/nákrčníka a povinným náhubkom tak, ako to už na coursingoch býva zvykom, dvakrát. Bystrým očiam 4 rozhodcov, stojacim po rohoch a v strede bežeckého priestoru, však neušiel ani jeden zo súťažiacich. Na 12-tich, veľmi vhodne rozložených kladkách, bolo jasne vidieť, ktorí bežali o 106, ktorí menej a ktorí sa len tak presúšali. Bežalo sa v pároch, príp. sólo behoch. Keďže z RR bol len Amal a Rakúšanka Namilanga´s Nandi, bežali sme spolu. Boli to obidva veľmi pekné, vyrovnané behy, v ktorých Amal zaujal tradične vedúcu a Nandi elegantne spolupracujúcu pozíciu. V cieli pri návnade sa skvele dohodli, že si do nej zakusne ako prvý Amal. Ale ani druhá Nandi neobišla naprázdno. Počas čakania na naše behy sme pozorovali ostatné behy psíkov, prechádzali sa po najbližšom okolí, Amal „zafarbil“ všetky potrebné kopčeky všadeprítomného snehu, rohy, smetiaky, obňufal všetky voňavé fenky (okrem Nandi - tá je fajnová ), a s tými, čo sa nechali vyprovokovať na hru, sa aj vyšantil. No a po ukončení 2. kola behov sme čakali na vyhlásenie výsledkov v blízkej krčmičke. Odchádzali sme spokojní s 1. miestom (89 bodov) a nádhernou trofejou z priesvitného skla, s namaľovanými snehovými vločkami a názvom Majstrovstvá Tirolska 2006 v coursingu na snehu. Skvelá súperka Nandi získala za 2. miesto (80 bodov) striebornú medailu. Titul Najlepší v coursingu za všetky rasy si právom odniesla biela greyhoundka (100 bodov) z Nemecka, no a tiež barzoj taktiež z Nemecka.

Po vyčerpávajúcom dni sme si poriadne odpočinuli a na druhý deň ráno sa zobudili do nádherne slnečného, dostihového dňa. Na tej istej ploche v strede pribudlo asi meter vysoké mriežkované pletivo, postavené do tvaru oválu. Sneh bol opäť správne upravený, navijak stál v samom strede oválu, aby mal ťahač dobrý výhľad, boxy, kladky, návnada a štvorkolka už čakali rozmiestnené na príslušných miestach. Po vybavení vstupných formalít a opätovnej vetprehliadke sme opäť čakali, čo sa bude diať. Behy rozdelili podľa tried a rás, prípadne pri potrebnom množstve účastníkov, aj podľa pohlavia. Bežalo sa v 2 kolách, povinnou výbavou bola dečka príslušnej farby a náhubok. Na trati dlhej 460m predviedol každý psík svoju rýchlosť, meranú sekundami. Niektoré psíky predviedli namiesto rýchlosti skôr obratnosť ba až prefíkanosť, a to preskočením pletiva a následným sledovaním návnady po vnútornej strane oválu . Iné sa zas na to jednoducho vykašľali a po 1. zátačke sa vrátili späť do štartu k majiteľom, no a takých tvrdohlavejších bolo treba aj naháňať, lebo sa odmietali odchytiť. Miestami sme pukali od smiechu. No RR chrtom ukázali, ako treba poriadne bežať. Amal a Nandi nastúpili na štart (nie do boxu) a na pokyn štartéra začala naháňačka. Amal, ako vedúci pes, si na 1. dosť ostrej zákrute spravil veľký zálusk na návnadu, no tá mu ušla prudkou zmenou smeru do pravého uhla dvakrát. Nasledovala opäť rovinka, kde to opäť poriadne odšprintoval a cez 2. zákrutu už len tak prefrčal až do cieľa. Nandi húževnato dobehla za ním. Ich časy boli: Amal 39,02 a 38,87sek., Nandi 43,01 a 43,74 sek.

Pre zaujímavosť uvediem najlepšie a najhoršie časy ostatných plemien z 1. a 2. kola:

greyhound:                   31,21 - 34,58.

galgo:                          33,79 - 36,83

saluki:                          34,03 - 35,24

afgánsky chrt A-trieda:   35,12 - 38,69

wipet:                          35,28 - 44,14

barzoj:                         36,13 - 40,07

azawak:                       36,98 - 37,97

podenco:                      38,97 - 41,49

afgánsky chrt B-trieda:   39,75 - 45,17

vlkodav:                       43,40 - 59,90 

Amal získal za svoj dostihový výkon 1. miesto a trofej z priesvitného skla s názvom Majstrovstvá Tirolska 2006 v dostihoch na snehu. Okrem toho za kombináciu coursing-dostihy získal titul Najlepší z rasy na snehu 2006 a k tomu úžasný strieborný pokál.

Titul Najlepší na dostihu za všetky rasy si určite zaslúžil čierny greyhound z Talianska.

Najvyšší titul celej tejto akcie Best in Snow (za kombináciu a za všetky rasy) si odniesla wipetka zo Švajčiarska.

Dve úplne najvyššie trofeje Euro Crystal Coursing Winner 2006 putujú do Nemecka, presnejšie do Trautkirchenu a čakajú tam na naj psa a naj fenu za všetky 3 akcie, pričom posledná z nich (coursing) sa bude konať 25./26.2.2006 práve v Trautkirchene.

Po vyhlásení výsledkov sme sadli do auta a maximálne športovo vyžití sme sa vrátili šťastne až domov.

Na záver by som týmto chcela poďakovať klubu WRCT za umožnenie zúčastniť sa tejto skvelej akcie aj nám ridžbekárom, nakoľko nie sú pre nás vytvorené možnosti zúčastniť sa podobných akcií na snehu. A samozrejme srdečná vďaka aj Vám všetkým, ktorí ste na nás mysleli a držali labky.

P.S. Podrobnejšie výsledky, príspevok jednej z organizátorov akcie pani Sabine Millert a super fotky (žiaľ nie RR) nájdete na http://www.windhundrennclub-tirol.com/. Mimochodom, pani Sabine neverte, čo napísala vo svojom príspevku, že RR si v dostihu držali rýchlosť s B-afgánmi, Amal bol predsa rýchlejší No ako majiteľke 4 naozaj nádherných afgánskych chrtov je možné tak maličkú chybičku však odpustiť

 

Obrázok

 

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.