Choď na obsah Choď na menu
 


O coursingových tratiach

7. 6. 2008


Ako navrhnúť coursingovú trať, aby sa čo najviac napodobnila beh zajaca?
Je to ľahké:

  1. na začiatku by mala byť pokiaľ je možné čo najdlhšia štartovacia rovinka
  2. nasleduje niekoľko kľučiek (5-8)
  3. a za nimi opäť dlhá cieľová rovina, ktorá testuje vytrvalosť psov.
Štartovacia aj cieľová rovina by mali byť podobné, aby v momente otočenia trate sa dala cieľová použiť ako štartovacia a naopak.

Myslíte, že by ste niečo mali vedieť o kľučkách?
Jednu vec, zajac obvykle zatočí v uhle od 15° do 90° od svojho pôvodného smeru.
Pri normálnom behu NIKDY nezatočí o viac ako 90°, a to z jedného prostého dôvodu: dostal by sa priamo pred druhého či tretieho psa, ktorý si v danú chvíľu nadbieha.
Zajac nie je natoľko hlúpy, aby bežal priamo k psovi.
Nikdy neurobí kľučku napr. o 135°, ktorá je tak blízka niektorým „návrhárom“ tratí.
Prečo to robia? Nechápem to… Čo taká kľučka urobí, je, že rozhodí beh vedúceho psa a dovolí pomalšiemu psovi nadbehnúť si a prevziať vedenie, čo robí život rozhodcov komplikovanejší.

Sú dva hlúpe spôsoby ako handicapovať a rozhodiť dobrého a rýchleho psa.
1. použitie kľučiek o viac než 90°, obzvlášť na konci dlhých roviniek, kedy najrýchlejší pes o dosť vedie.
2. postaviť hneď na začiatku 90° zatáčku, ktorá zapríčiní, že najrychlejší pes z tejto zatáčky vylietne a pomalší pes si začne vďaka tomu nadbiehať.

Čo sa stane, keď rozhodíte psa, ktorý beží naplno?
Keď už pes chvíľu beží, využíva dlhých „krokov“ a pomáha si tým dostatočne dýchať.
Expanzia a kontrakcia dlhého kroku pomáha svalom bránice dostať vzduch z a do pľúc. Aby sa tak stalo, musí dýchať v rytme s krokom.
Keď pes zatáča, musí spomaliť, zatočiť a znovu nabrať rýchlosť, jeho krok je spomalený a počas tejto chvíle nebude schopný dýchať tak často alebo hlboko tak, ako keď beží rovno.
Čo sa stane je to, že jeho kyslíkový dlh rastie a pes sa cíti ako maratónec, ktorý práve nabehol do steny?
Pes sa cíti hrozne a nebude sa cítiť lepšie, pokiaľ zase svoj krok po nejakú dobu nepredĺži.
Pes vybiehajúci z takého rohu vyzerá, že ho niečo bolí a NAOZAJ bolí!!!

Ďalší problém je, že psy, ktorý bežali za ním, mali priestor k tomu, aby si nadbehli, plynule zatočili, nerozhodili si krok a nie sú iba vo vedení, ale aj sa cítia dobre.
Naozaj zanietený pes pre lov, ktorý je často tejto bolesti vystavovaný, sa môže naučiť vyhýbať sa tomu tak, že sa bude držať späť a nepobeží naplno alebo začne príliš skracovať trať.
Prečo by sme mali trestať veľmi dobré psy, ktorí by si skôr zaslúžili odmeniť???

Obtiažne zatáčky môžu taktiež sťažovať prácu rozhodcov.
Ak rozhodca vie, čo sa stalo vedúcemu psovi, mal by ho ohodnotiť rovnako dobrými bodmi ako psa, ktorý viedol iba príležitostne a dobehol prvý, pretože rýchlý pes nestratil svoje vedenie kvôli tomu, že bol pomalší či neobratnejší, ale kvôli zle navrhnutej a postavenej trati.
Toto už by však mala byť práca rozhodcov vedieť, kedy tak majú učiniť.
Samozrejme je však ľahšie posúdiť beh, kde nie sú handicapovaní najrýchlejší psy.
Dobrá trať zjednoduší prácu rozhodcov tým, že najlepší psy zostávajú v popredí záujmu všetkých divákov nie len tým zasväteným a znalým veci.

Posledné slovo o kľučkách:
Naviják môže ťahať návnadu okolo kladky bez toho, aby návnada spomalila, to znamená, že vedúceho psa pred zatáčkou nevaruje, čo nevystihuje skutočnú situáciu, pretože zajac má niečo, čomu sa hovorí „inertia a momentum“. Nedokáže zmeniť okamžite svoj smer, musí najprv spomaliť. Taktiež zmení postavenie uší a chvosta, čo varuje psa pred nastávajúcou kľučkou a dává mu šancu taktiež spomaliť.
Prvé „varovanie“, ktoré pes obdrží od zatáčajúcej návnady, je moment, kedy návnada zahne okolo kladky, čo nie je žiadne varovanie.
Čo s tým môžeme urobiť?
Vložit extra kladku do ostrého uhla, čo obvykle pomôže. Keď vložíme 2 kladky do 90° zatáčky, pes môže začať meniť smer, keď návnada prebieha okolo prvej kladky.
Vlastne celkovo mnoho problémov v rohoch sa týmto môže vyriešiť.
Hovoríte, že váš klub nemá dostatok kladiek k použitiu v týchto rohoch? Riešenie je ľahké, zmenšite počet zatáčiek. Opravdu ich nepotrebujete mnoho, aby ste dokázali posúdiť obratnosť a zanietenie psa pre lov.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.